Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Rychlý kontakt

+420 571 758 111

Ambulance pro odvykání kouření

Pasivní kouření

Co je pasivní kouření?

  • Vdechování kouře z cigaret či iných tabákových výrobků jinak než jejich kouřením.
  • Je to směs kouře, který do ovzduší vydechne kuřák a kouře z hořícího konce cigarety, doutníku nebo dýmky.

Mají smysl nekuřácké veřejné prostory?

  • V zemích, kde jsou všechny uzavřené veřejné prostory nekuřácké, klesl počet akutních infarktů myokardu o 17%, pokles dalších onemocnění následoval.

Proc je pasivní kouření nebezpečné?

  • Tato směs kouře v prostředí obsahuje kolem 4000 chemikálií. Mnohé z nich jsou nebezpečené pro zdraví: nejméně 200 z nich je jedovatých a nejméně 50 z nich prokazatelně vyvolává rakovinu (například benzen, arzen, formaldehyd).

Neexistuje bezpečná dávka tabákového kouře

K poškození zdraví staí i jen malá dávka a jen po krátkou dobu. Nejde přitom jen oviditelnou část kouře, ale zdraví škodí i plyny, které v prostředí nevidíme. Kouření nepoškozuje jen ty, kdo kouří ale i ty kolem nich. Pasivní kouření způsobuje vážné nemoci: rakovinu plic, onemocnění srdce, nemoci dýchacích cest, a to jak u dospělých, tak u dětí. Řadu nemocí také zhoršuje, například astma nebo chronickou bronchitidu.

Pasivní kouření zvyšuje riziko cévního onemocnění srdce (INFARKT) O 25-35%

Kromě toho vyvolává záněty dýchacích cest, očí, dýchací potíže, bolesti hlavy, nevolnost.

Vysoké riziko pro děti

Děti jsou ještě citlivější než dospělí na vlivy pasivního kouření - jejich organizmus není vyvinutý. Jsou také proti pasivnímu kouření bezbrannější.

  • Vliv pasivního kouření je prokazatelný už na plodu - poškozuje jej jak kouření těhotné ženy, tak kouření v jejím okolí. Zvyšuje se tak riziko předčasného porodu, nevyvinutí orgánů nebo syndromu náhleho úmrtí dítěte.
  • Vystavení pasivnímu kouření v dětství také znamená vyšší riziko vážných onemocnění v dospělosti. Děti vystavené pasivnímu kouření mají častější záněty středního ucha a "voskové ucho" a častější infekce, včetně infekcí dýchacích cest

JSTE-LI NEKUŘÁK

Dejte jasně najevo, že Vám vadí, když ve Vašem okolí někdo kouří. Uvědomte si ale, že kouření je silná závislost a pro většinu kuřáků je těžké přestat, ačkoli by si to přáli. Buďte zdvořilí, ale pevní - jejich kouření Vás poškozuje.

JSTE-LI KUŘÁK

Respektujte zákazy kouření a mějte ohled na druhé. nekuřte tam, kde Váš kouř dýchají jiní - zejména děti.

zpět na stránku ambulance